TIBERIU ANTIPA: „TOT CE FAC ACUM SE NAȘTE DIN MINUSURILE PE CARE LE-AM AVUT ÎN ORFELINAT”

Tiberiu Antipa și-a petrecut toată copilăria în centre de plasament. Acum are 24 de ani și propriul ONG, Asociația TIBERIUS, prin care ajută alți copii din orfelinate să învețe o meserie și să fie pregătiți să se descurce singuri. Crede că singura șansă pentru copiii din orfelinat este să învețe. Iar pentru a-i motiva, organizează în fiecare an tabere în care face ateliere și workshop-uri și le oferă copiilor experiențe unice, care să îi motiveze să învețe.

Plin de energie, foarte vorbăreț și optimist, Tiberiu ne-a povestit despre copilăria sa în orfelinat, despre cum a început să facă proiecte sociale și despre visul său de a crea un centru de plasament prin Asociața TIBERIUS.

CUM A FOST TABĂRA PENTRU COPII DE ANUL ACESTA?

Anul acesta a fost unul unic. În contextul pandemiei, nu mă așteptam să realizez această tabără, dar am vrut să avem continuitate cu proiectele pe care le-am avut în anii anteriori. Am reușit, într-un final, și a fost o tabără de vis pentru copiii din familii defavorizate și din centre de plasament. Am încercat să le ofer, timp de cinci zile, momente unice de care ei să își amintească peste ani, astfel încât să facă și ei, peste ani, ce am făcut eu pentru alții. Au venit 23 de copii cu vârste între 10 și 18 ani.

Articol integral: https://jysk.ro/blog/tiberiu-antipa-tot-ce-fac-acum-se-naste-din-minusurile-pe-care-le-am-avut-orfelinat

Tiberiu Antipa, de la orfelinat la o viață dedicată tinerilor instituționalizați

Un start ratat nu înseamnă o condamnare la eșec pentru tot restul vieții. Tiberiu Antipa reprezintă un model de reușită în viață pentru toți tinerii. Cu toate că și-a petrecut toată copilăria în centre de plasament, azi conduce un ONG prin care oferă șansa unei alte vieți tinerilor din orfelinate. Are doar 24 de ani, a scris două cărți și schimbă deja destinele multor tineri prin Asociația TIBERIUS (Tineret, Iubire, Bucurie, Empatie, Rațiune, Ideal, Umanitate, Speranță).

Tiberiu Antipa, tânărul fără copilărie

Din cei 24 de ani de viață, 21 a locuit prin orfelinatele din România. A fost abandonat într-o maternitate din București la câteva luni de la naștere.

Îmi doresc să îi cunosc pe cei care mi-au dat viață, dar cred că a trecut foarte mult timp în care am învățat să mă descurc singur, să mă bazez pe propriile forțe și pe ambiția de a merge mai departe.

A crescut la Leagănul de copii de la Arcul de Triumf din București până la 7 ani, apoi la o Fundație privată până la 14 ani și la un centru instituțional din sectorul 1 până la vârsta de 21 ani. Tiberiu Antipa nu și-a cunoscut niciodată părinții, dar a devenit el familie pentru alți tineri, ajutându-i să învețe o meserie și să se descurce singuri în viață.

Trăiește cu convingerea că educația e singura soluție pentru a reuși în viață, mai ales atunci când copiii cresc în orfelinate. Pe aceștia îi motivează prin tabere anuale constând în ateliere și work-shop-uri prin care tinerii își însușesc abilități noi.

Articol integral: https://elitaromaniei.ro/tiberiu-antipa-de-la-orfelinat-la-o-viata-dedicata-tinerilor-institutionalizati/

JYSK-Tiberiu Antipa: „Tot ce fac acum se naște din minusurile pe care le-am avut în orfelinat”