Atelier LeaveCareLiveLife – Centru educațional Noroc + Penitenciar 2

16 noiembrie
O zi de iarnă adevărată în Tulcea. Am continuat desfășurarea atelierelor din cadrul proiectului Erasmus+ cu o echipă de tineri ce urmează să părăsească sistemul de protecție și un al doilea atelier la Penitenciar.
Mulțumim tuturor : dl. Petru Șolcă, Asociația Umanitară Noroc, cadrelor din cadrul departamentului socio-educațional.

Ninge frumos în Tulcea și dealurile Dobrogei sunt deja acoperite de zăpadă.
Întârziem puțin la primul atelier și încercăm să ne revenim cu un fel de yoga, prin râs, cu Ioana.Nu trebuie să mențiomăm dificultățile pe care le întâmpinăm în București pentru a desfășura un atelier cu tineri din acest sistem nemilos de protecție socială și căldura, în contrast, pe care o simțim aici. Îi mulțumim prof. Șolcă pentru primire și pentru tot și îi dorim succes la eveniment. Nu numai că totul e pregătit și tinerii ne așteaptă, dar par deschiși și intrăm în pâine fără mari probleme. Întâlnim tineri maturi și comunicativi și, din păcate trebuie să plecăm când reușisem să încălzim atmosfera și să stârnim discuțiile. Se pare că subiectul părăsirii sistemului de protecție și drumul spre etapa de adult a vieții îi preocupă. Ne-am simțit foarte bine și am reușit să zâmbim împreună și ne pare rău că timpul a fost așa scurt. Promitem să revenim și fugim spre penitenciar.
Aici avem mici dificultăți la intrare, dar regulile sunt reguli. Suntem ajutați și atelierul poate să înceapă. Față de data trecută, avem 3 însoțitori cu uniformă, nu pentru pază neapărat, încercăm să spunem că le place de noi. Domnul Rotaru ne simpatizează și lasă munca de birou pentru a ne vedea în acțiune. Primim câteva pagini cu text și desene ce ne surprind, un fel de temă pentru acasă de săptămâna trecută. Deținuții sunt mult mai deschiși cu noi și o să publicăm câteva din aceste gânduri ale lor care încearcă să zboare peste ziduri. Ascultăm povestiri și desenăm, unii se gândesc la viața din sistemul de protecție/detenție și la o nouă viața, altfel. Ne despărțim și aici cu greu, ne spunem că trebuie să revenim, măcar să-i salutăm pe cei din departamentul social și pe cei care sunt părăsiți pentru a doua oară.
E deja târziu și zăpada se așterne pe dealurile Dobrogei. Plecăm încărcați de trăiri și sentimente, înaintăm încet prin viscolul înghețat.
Vă mulțumim tuturor!
#LeaveCareLiveLife
#ErasmusPlus
#CareLeaversNetworkEurope