Share

Cum a început?

Cel mai frumos lucru pe care îl poate face un om este „să ajute”.
În urmă cu cinci ani , am început să lucrez cu tinerii orfani, copii din medii defavorizate, familii mono-parentale și familii în risc de a ajunge în stradă. Trăiesc niște momente triste, alături de aceste suflete năpăstuite și ni se pare că nimic nu se schimbă.
Unii dintre copiii pe care i-am sprijinit în anii trecuți în cadrul asociației T.I.B.E.R.I.U.S. își aduc aminte de ajutorul primit și mă sună să-mi mulțumească, sau, de ziua mea, îmi urează La Multi Ani! 
Rămân fără cuvinte și mă emoționez, și aceste mici gesturi devin, de fapt esența drumului meu în viață.
Cel mai frumos lucru pe care îl realizez eu personal este atunci când se termină un proiect și văd oameni fericiți,  cu zâmbetul pe buze. Aceste mici frânturi de clipă pentru mine inseamna enorm! Mai primesc de la vreun copil o felicitare, și mă bucur și capăt putere să merg mai departe. Pentru mine inseamna enorm fiecare mic gest, iar eu într-un final încep să plâng!

Știu cât s-a muncit pentru a deveni realitate fiecare vis al meu! Și eu, dar și fiecare participant la un proiect, plecăm la final cu un bagaj plin de cunoștințe și emoții. Acesta este și planul meu pentru această vară – să realizăm împreună o tabără de neuitat.

Obiectiv

Organizarea unei tabere de vară la mare pentru copii din centre de plasament cu rezultate bune la învățătură.

Campanie de strângere de fonduri

Anul școlar a luat sfârșit, și pentru ei. Nu a fost ușor pentru ei,și nici nu va fi în continuare. Au de așteptat trei luni până când vor participa la o nouă activitate de socializare, care sa-i apropie de ceilalți copii, o provocare.
Din păcate, ei nu fac parte din categoria copiilor care au posibilitatea ca, pe timpul verii, să aibă parte de aventură. Ei nu merg în tabere, nu merg la cursuri, nu merg la bunici și nu merg nici măcar la părinți, pentru că … nu au.

Tabăra de vară la mare – Magia Mării

Organizare și prima zi de tabără

Tabăra TIBERIUS-Educatie, Formare și Societate a avut loc în perioada 20-24 august 2018, la Hotel Miorita din stațiunea Neptun.
În această tabără au participat copii proveniți din sistemul de protecție, sectoarele 3 și 4, și copii din familii defavorizate.
Au fost alături de noi trainerii care au pregatit o agendă plină de activități frumoase și distractive.

Prima zi  – Petrecere cu Gașca Zurli

Prima zi – Parc de distracție

A doua zi de tabără – Management financiar

O altă zi cu provocări în Tabăra TIBERIUS. Astăzi am făcut cu micuții din tabără atelierul – Management financiar pe înțelesul celor mici.

Reacția copiilor la final:

A. I. – Am învățat ce înseamnă să plătești o chirie.

V. A. – Mi-a plăcut să mă joc cu banii.

I. D. – Mi-a plăcut că am înțeles serviciile de care avem nevoie când plecăm din centru.

Momente și situații extraordinare trăite alături de micuții din centre!

A treia zi de tabără – Concluzii

Magia Mării 2018, tabăra asociației noastre a luat sfârșit și trebuie să mulțumim, cu această ocazie tuturor celor care au participat la această aventură de vară. Copiii au trăit momente speciale, pentru prima oară au văzut marea unii dintre ei, s-au plimbat cu telegondola și au admirat de la înălțime litoralul, s-au bălăcit la AquaMagic, au admirat giumbușlucurile leilor de mare la Delfinariu, la Parc Aventura s-au cocațat prin copaci și au parcurs trasee la înălțime, și au depășit limitele cu mult curaj la parcul de distracție și, în final, au privit fascinați trucurile și glumele celor de la Circo Italiano. Pentru toate acestea noi vă mulțumim, de la mic la mare, participanți, voluntari, sponsori, educatori, parteneri, celor de la hotel, de la restaurant și de la instituțiile vizitate! Ne-am distrat de minune !!!! Ne vedem la anu!

Impresii la final de tabără

Mă înclin în fața dumneavoastră, a tuturor celor care ați crezut în mine și ați ajutat la realizarea acestei tabere, care s-a dovedit a fi pe placul tuturor. Ne dorim să facem asemenea tabere ori de câte ori vom avea posibilitatea, dar și cu sprijinul dumneavoastră.

Vă mulțumesc încă odată tuturor pentru implicare și sprijin.
Acum plâng de fericire pentru că am dus la bun sfârșit și această tabără. Sunteți extraordinari!
Vă mulțumesc!❤

Publicată de Tiberiu Antipa pe Vineri, 21 Septembrie 2018

Poastările noastre de pe Facebook despre Tabără

Buna seara dragii mei prieteni !In perioada 20-24 August organizam (al patrulea an consecutiv), Tabăra…

Publicată de Tiberiu Antipa pe Marţi, 17 Iulie 2018

Buna seara! Am revenit pentru a va informa in legatura cu tabara planificată de către Asociația "Tiberius". De această…

Publicată de Tiberiu Antipa pe Vineri, 17 August 2018

Voi ați făcut posibil aceasta tabăra in care sa ne bucurăm și sa creem amintiri pentru copilași! Va mulțumim tuturor pentru ajutor!

Publicată de Tiberiu Antipa pe Luni, 20 August 2018

După spectacolul de la Gașca Zurli, ne-am continuat activitatea într-un parc de distracții!Pozele spun tot!Mulțumim tuturor care au făcut posibilă aceasta tabăra educaționala!

Publicată de Tiberiu Antipa pe Marţi, 21 August 2018

O nouă zi de provocări în Tabăra TIBERIUS organizată de asociația Asociaţia Tiberius. Astăzi am făcut cu micuții din…

Publicată de Tiberiu Antipa pe Joi, 23 August 2018

Magia Mării 2018, tabăra asociației noastre a luat sfârșit și trebuie să mulțumim cu această ocazie tuturor celor care…

Publicată de Tiberiu Antipa pe Vineri, 24 August 2018

Mulțumim tuturor persoanelor implicate pentru sprijinul acordat în cadrul proiectului "Magia Mării" , un proiect de…

Publicată de Tiberiu Antipa pe Vineri, 24 August 2018

Despre asta a fost vorba în Tabaăra "TIBERIUS-EDUCAȚIE, FORMARE ȘI SOCIETATE NEPTUN 2018" – despre distracție, aventură,…

Publicată de Tiberiu Antipa pe Sâmbătă, 25 August 2018

Un interviu oferit colegilor mei despre Tabara Tiberius-Educatie, Formare si societate Neptun 2018.Multumesc tuturor…

Publicată de Tiberiu Antipa pe Vineri, 21 Septembrie 2018