Cutia cu bucurii

Image may contain: 9 people, people standing, tree, child and outdoorIn weekend-ul 10 si 11 decembrie 2016, #Asociatiatiberius si Fundatia #ChristianHope i-a vizitat pe copilasii cu o situatie financiara precara, din comuna Bilciuresti.  Este una dintre activitățile  proiectului Cutia cu bucurii.

Le-am oferit micutilor doua zile de joaca, de citit povesti, de cantat colinde si nu in ultimul rand bucuria de a primi cadouri.

Multumim pentru implicare DGAPSC sector 4 si tuturor celor care ne-au sustinut si sprijinit in proiectul „Cutia cu bucurii„.

Iată și o scurtă descriere a proiectului :

Descriere –  Cutia cu Bucurii

Proiectul nostru vizează acoperirea unui număr de 10 județe din România, în preajma sărbătorilor, cu cadouri pentru copiii din familiile defavorizate, cât și cu pachete  pentru prepararea meselor pentru Crăciun.

Situatia identificată

– Tineretul reprezinta factorul-cheie al societatii noastre de astazi si de maine.Deoarece tinerii sunt recunoscuti numai formal ca factor important al dezvoltarii sociale,  acestia se confrunta inca, la nivel mondial, cu un numar  considerabil de provocari,  aflate in legatura cu implicarea lor in chestiuni socio-culturale.

Proiectul urmareste bucuria tinerilor și a familiilor defavorizate, precum și a bătrânilor, în preajma sărbătorilor.

Scopul și obiectivele

Scopul proiectului consta in diversificarea metodelor de petrecere a timpului liber in randul tinerilor.

Obiectivele sunt:

O.1. –Stimularea participarii active a 50 de tineri la viata comunitatii timp de o lună de zile.

O.2. -Stimularea implicarii sociale a tinerilor in programe cu caracter caritabil in centre de plasament, zone defavorizate sau azile de bătrâni.

O.3. – Cresterea gradului de informare pentru  4500 de tineri, cu privire la  activitati de educatie civică.

O.4. – Cresterea gradului de constientizare in randul a 4500 de cu privire la  activitati de voluntariat ce vizează dezvoltarea simțului civic, cât și a dezvoltării personale.

Participantii la acest proiect sunt tineri cu varsta cuprinsa intre 1 si 30 ani din România.

Participantii directi:

10 000 de tineri

Colaboratori

Județul Prahova: Școala Specială Vălenii de Munte 130 de cadouri Așezământul Valea Plopului 560 cadouri

Județul Argeș :Prahofia Turculești, Oraș Topoloveni 50 cadouri

Județul Covasna:  Școala Generala cu clasele 1-8, Sat Belin 75 calculatoare

Județul Vrancea: Orasul Odobești 50 cadouri, Centrul cu personae vârstnice, Odobești, Vrancea

București:  Fundația Metropolis, DGASPC Sector 4, DGASPC Sector 6, Comuna Bilciuresti

Impact

1.Impactul asupra noastra, asupra participantilor in proiect

• vom fi mai deschişi faţă de diversitatea socială;
  • vom dobândi noi competenţe, abilităţi şi le vom dezvolta pe cele pe care le au deja;
  • vom manifesta mai multă încredere noi înşine şi în potenţialului nostru;
  • vom avea mai multă iniţiativă în cea ce priveşte punerea în practică a propriilor idei;
  • vom sti sa ne promovam ca valori naţionale şi europene;
  • ne vom implica activ în proiecte de identificare, susţinere şi promovare a valorilor, proiecte culturale, de susţinere a voluntariatului;
  • vom incuraja folosirea metodelor şi instrumentelor învăţării nonformală;
  • vom implementa noi proiecte finantate de Guvernul României.

Impactul asupra comunităţii locale:

a.asupra tinerilor

• vor fi încurajaţi să se alature altor initiative similare;
  • cresterea gradului de constientizare a 4500 de tineri cu privire la importanta unei vieti active sanatoase;
  • cesterea gradului de informare asupra interesului tinerilor cu privire la voluntariat in randul a 4500 de tineri;
  • cresterea participarii lor in viata comunitatii;
  • 4500 de tineri informați;
  • vor înlătura barierele de comunicare;
  1. asupra autorităţilor publice locale
  • vor conştientiza responsabilităţile care le revin susţinerea tinerilor in demersurile lor.
  • vor elabora,finanţa şi promova proiecte ale tinerilor voluntari.
  1. asupra mass-mediei
  • se va implica în acţiuni de promovare a proiectelor de susţinere a activitatilor initiate de tineri pentru tineri și bătrâni.
  • se va implica in acţiuni de diseminare a rezultatelor proiectelor;
  • prin materialele publicate vor contribui la promovare si consolidarea proiectului